Premier Leauge

er en 501 dart turnering hvor der spille alle mod alle. Der spilles indledende runde som foregår henholdsvis på Tårnet og Wienerstuen.

De 8 bedste fra hver pub går så videre til en A og B finale som afholdes henholdsvis på Tårnet eller Wienerstuen

Turneringen er for alle som har lyst til at prøve kræfter af med en dart turnering. Det eneste krav er at du ikke må være licensspiller.

Hver pub afgøre selv hvormange de ønsker kan deltage i den indledende runde.

Premier Leauge - Pulje A

PosHoldKVUT+-+/-Pts
1Dan Mark Robinson12110146143222
2Duncan127143528715
3Jonas Lund Stripp125433630614
4Thomas K. Pedersen124533232013
5Tommy Dreijer124173135-49
6Henrik Madsen122372138-177
7Michael Dieckmann121291842-244

Premier Leauge - Pulje B

PosHoldKVUT+-+/-Pts
1Michael Poulsen12110146113522
2Anita Frydenlund1291242222019
3Helene1281340241617
4Caroline Vangsgaard126063228412
5Charlotte Rønhave124262933-410
6Sus Gellert1211101443-293
7Jack Gellert120111547-421

Kommende 4 kampe

Statestik

PL 2019 – PULJE A

SpillerKPV Legs180erLRBHLHSBlink
Dan Mark Robinson12463111217
Duncan123500017
Henrik Madsen1221007919
Tommy Dreijer12311012023
Thomas K. Pedersen1232008018
Jonas Lund Stripp1236109019
Michael Dieckmann1218009121

PL 2019 – PULJE B

SpillerKPV Legs180erLRBHLHSBlink
Jack Gellert125007138
Michael Poulsen124600021
Helene1240007526
Anita Frydenlund124200024
Caroline Vangsgaard12321011121
Charlotte Rønhave122900026
Sus Gellert121400030

Regler for Premier League

  1. Der spilles 501 – Først til 4 sæt, max 6 sæt per kamp
  2. 2 point for en sejer, 1 point for en udafgjort
  3. Alle spiller møder hinanden 2 gang.
  4. Stillingen afgøres ved: Flest point, Sæt difference, Flest sæt, Indbyrdes kamp er  der stadig lige spilles et ekstra sæt.
  5. Der skal altid være en tavlefører, en anden deltager af turneringen
  6. Der registreres blink (Blink = 26 eller der under indtil man har mindre end 99 point når man starter sit kast). Der opkræves dog ikke kr.
  7. Pilene må ikke tages af skiven, før tavleføreren har noteret scoren
  8. Hvis der scores for meget, må de resterende pile ikke kastes
  9. Alla kampe skal være afviklet inden Finalen
  10. Udebliver man fra sin kamp uden at melde afbud taber man sin kamp 4-0
  11. Trækker man sig fra turneringen taber man alle sine kamp 4-0 også dem der er spillet
  12. Lander en spiller på score 333, 222, 111 er der en genstand til tavleføren