Premier Leauge

er en 501 dart turnering hvor der spille alle mod alle. Der spilles indledende runde som foregår henholdsvis på Tårnet og Wienerstuen.

De 8 bedste fra hver pub går så videre til en A og B finale som afholdes henholdsvis på Tårnet eller Wienerstuen

Turneringen er for alle som har lyst til at prøve kræfter af med en dart turnering. Det eneste krav er at du ikke må være licensspiller.

Hver pub afgøre selv hvormange de ønsker kan deltage i den indledende runde.

Premier Leauge - Pulje A

PosHoldKVUT+-+/-Pts
1Dan Mark Robinson4400164128
2Jonas Lund Stripp5230171257
3Thomas K. Pedersen5221151146
4Henrik Madsen5212121205
5Duncan51131117-63
6Tommy Dreijer4103812-42
7Michael Dieckmann4013415-111

Premier Leauge - Pulje B

PosHoldKVUT+-+/-Pts
1Anita Frydenlund6411201379
2Michael Poulsen4400163138
3Caroline Vangsgaard5302151236
4Helene52031314-14
5Charlotte Rønhave41121012-23
6Jack Gellert4013515-101
6Sus Gellert4013515-101

Statestik

PL 2019 – PULJE A

SpillerKPV Legs180erLRBHLHSBlink
Dan Mark Robinson41620018
Tommy Dreijer4810023
Thomas K. Pedersen515007618
Henrik Madsen512007919
Duncan51100021
Jonas Lund Stripp517109019
Michael Dieckmann4400026

PL 2019 – PULJE B

SpillerKPV Legs180erLRBHLHSBlink
Michael Poulsen41600030
Jack Gellert45007138
Caroline Vangsgaard51510028
Helene513007528
Anita Frydenlund62000024
Sus Gellert4500035
Charlotte Rønhave41000026

Regler for Premier League

  1. Der spilles 501 – Først til 4 sæt, max 6 sæt per kamp
  2. 2 point for en sejer, 1 point for en udafgjort
  3. Alle spiller møder hinanden 2 gang.
  4. Stillingen afgøres ved: Flest point, Sæt difference, Flest sæt, Indbyrdes kamp er  der stadig lige spilles et ekstra sæt.
  5. Der skal altid være en tavlefører, en anden deltager af turneringen
  6. Der registreres blink (Blink = 26 eller der under indtil man har mindre end 99 point når man starter sit kast). Der opkræves dog ikke kr.
  7. Pilene må ikke tages af skiven, før tavleføreren har noteret scoren
  8. Hvis der scores for meget, må de resterende pile ikke kastes
  9. Alla kampe skal være afviklet inden Finalen
  10. Udebliver man fra sin kamp uden at melde afbud taber man sin kamp 4-0
  11. Trækker man sig fra turneringen taber man alle sine kamp 4-0 også dem der er spillet
  12. Lander en spiller på score 333, 222, 111 er der en genstand til tavleføren